Tilbage til forsiden

Finansiel stabilitet og Nationalbankens rolle


Analyser af finansiel stabilitet


Nationalbankens samarbejde


Regulering


Aktører i regu- leringsprocessen


Nationalbankens holdninger til lovgivning


Find regulerings- initiativer


Betalings- formidling


Danmarks Nationalbank | |QR kode til mobile enheder

Strengere krav for securitiseringer



Overordnet område:Kapitalkrav
  
Konkret tiltag:Strengere krav for securitiseringer
  
Centrale uden-landske aktører:European Banking Authority
Ecofin-Rådet
Europa-Parlamentet
Europa-Kommissionen
Basel Committee on Banking Supervison
  
Status:Ændring i dansk lovgivning vedtaget
  
Beskrivelse:I september 2009 vedtog Europa-Parlamentet og Rådet strengere regler vedrørende securitisering, herunder skrappere krav til institutter, der investerer i securitiseringsprodukter (CRD II). Efter de nye regler skal institutterne vise rettidig omhu i forbindelse med deres investeringer. For eksempel må der kun investeres i strukturerede produkter, hvor långiveren eller dem, der er involverede i securitiseringsprocessen (fx "originator"), opretholder en væsentlig økonomisk interesse – og ikke under 5 pct. – i positioner med samme risikoprofil. Der stilles krav til "originators", bl.a. omkring gennemsigtighed i forhold til investorerne, og til tilsynsmyndighederne omkring offentliggørelse af, hvilke metoder og tiltag, de har anvendt til at sikre, at institutterne overholder kravene. Der stilles også større krav til gennemsigtighed om de finansielle institutioners securitiseringspositioner. De vedtagede EU-regler er i overensstemmelse med BCBSs forslag om samme emne. Reglerne er gennemført i dansk ret og trådte i kraft den 1. januar 2011.

EBA (tidligere CEBS) offentliggjorde den 31. december 2010 retningslinjer på området.

I november 2010 vedtog Europa-Parlamentet og Rådet yderligere regler vedrørende securitiseringer (CRD III), se "strengere krav for re-securitiseringsprodukter".
  
Papirer:BCBS, juli 2009:
Enhancements to the Basel II framework

Europa-Parlamentet og Rådet, juli 2009:
Kommissionens direktiv 2009/83/EF af 27. juli 2009 om ændring af visse bilag til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2006/48/EF for så vidt angår tekniske bestemmelser vedrørende risikostyring

Europa-Parlamentet og Rådet, september 2009:
Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2009/111/EF af 16. september 2009 om ændring af direktiv 2006/48/EF, 2006/49/EF og 2007/64/EF for så vidt angår banker tilsluttet centralorganer, visse komponenter i egenkapitalen, store engagementer, tilsynsordninger og krisestyring

Finanstilsynet, oktober 2010:
Finanstilsynets bekendtgørelse om kapitaldækning

EBA, december 2010:
Guidelines to Article 122a of the Capital Requirements Directive







Sidst opdateret 05/23/2012
 
Andre har læst
 


Danmarks
Nationalbank
Havnegade 5
1093 København K
Kontakt os Disclaimer