Nyt euroland fra 2009: Slovakiet

 

Slovakiet indfører euroen som sin valuta fra 1. januar 2009, hvor eurosedler og -mønter sættes i omløb, og man begynder at tage den slovakiske valuta, korunaen, ud af cirkulation. Omregningskursen er fastsat til 30,1260 slovakiske koruna for en euro, svarende til den hidtidige centralkurs for koruna i EUs valutakursmekanisme, ERM2.

Eurosedlernes udseende vil være som i de øvrige eurolande. For euromønterne vil der, ligesom det har været tilfældet i de øvrige eurolande, være et særligt nationalt præg på den ene side af de mønter, som sættes i omløb. Euromønter med nationale præg fra de øvrige eurolande vil være fuldt gangbar mønt i Slovakiet, ligesom mønterne med Slovakiets nationale præg vil være gangbar mønt i hele euroområdet. De nationale sider for de slovakiske euromønter er vist i boks 1.

Slovakiet er det fjerde af de nye EU-lande fra udvidelsen i 2004, som indfører euroen. Slovenien var først i 2007, mens Cypern og Malta fulgte efter i 2008.

Fra starten af 2009 vil det hermed være følgende 16 af EUs 27 medlemslande, som har euroen som valuta: Belgien, Cypern, Finland, Fran krig, Grækenland, Holland, Irland, Italien, Luxembourg, Malta, Portugal, Slovakiet, Slovenien, Spanien, Tyskland og Østrig.

DEN NATIONALE SIDE AF SLOVAKISKE EUROMØNTER
Boks 1

Figur 1

 

Gå til bund
Pdf version af publikationen
DOWNLOAD
 
PC: Klik på højre muse-knap, vælg 'Save Link As', herefter vælges,
hvor man vil gemme
filen.
 
MAC: Hold muse-knappen nede, vælg 'Save Link', herefter vælges, hvor man vil gemme filen.
 
Download
Acrobat Reader:

 
 
 
Gå til forrige kapitel               Gå til top              Gå til næste kapitel