Tilbage til forsiden

Danske pengesedler serie 2009-2011


Danske pengesedler 1997-serien


Øvrige danske sedler siden 1945


Falske penge


Brug af pengesedler som illustration


Danmarks møntserie


Ombytning af mønter


Temamønter


Tårnmønter


Tårnmøntsæt


Eventyrmønter


Eventyrmøntsæt


Polarmønter


Skibsmønter


Møntsæt


Børnemøntsæt 2012


Erindringsmønter


Dronningens 40-års regerings- jubilæum


Dronningens 70-års fødselsdag


H.K.H. Kronprins Frederik og frk. Mary Donaldsons bryllup


Dronningens 60-års fødselsdag


Dronningens 25-års regerings- jubilæum


Prins Joachim og Alexandra Manleys bryllup


1000-året for den første officielle danske mønt


Dronningens og Prinsens sølvbryllup


Dronningens 50-års fødselsdag


Medaljer


Film om danske mønter


Sedler og mønter i tal


Fakta om Nationalbankens guld


Færøernes seddelserie


Film om danske mønter


Danmarks Nationalbank | |QR kode til mobile enheder

H.K.H. Kronprins Frederik og frk. Mary Donaldsons bryllup


Erindringsmønt i anledning af H.K.H. Kronprins Frederik og frk. Mary Donaldsons bryllup 14. maj 2004.

Billede af bryllupsmønten udsendt i anledning af H.K.H. Kronprins Frederik og frk. Mary Donaldsons bryllup 14. maj 2004

Kronprins Frederik og frk. Mary Donaldsons bryllup blev markeret med udsendelse af to bryllupsmønter – en 20- og en 200-krone. Hermed følges traditionen for at udgive erindringsmønter i anledning af særlige begivenheder i kongehuset. Bryllupsmønterne kunne købes i pengeinstitutter og hos mønthandlere fra 10. maj 2004.

Det er billedhugger Karin Lorentzen, der er kunstneren bag bryllupsmønterne, der viser et højrevendt dobbeltportræt af Kronprins Frederik og frk. Mary Donaldson.

20-krone-bryllupsmønten har samme størrelse og er af samme materiale som den almindelige cirkulerende 20-krone. Den blev præge i 1,2 mio. eksemplarer. 200-kronen er noget større og præges i finsølv i 125.000 eksemplarer.

På bryllupsmønternes anden side vises Dronningens portræt i profil.

Billedhugger Karin Lorentzen
Som billedhugger har Karin Lorentzen lavet mange portrætbuster, men dette er hendes første portrætrelief. Om arbejdet med mønten fortæller hun:

”Der ligger en udfordring i at få motivet til at fungere rent kunstnerisk samtidig med, at der opnås en vis portrætlighed. Det første arbejde består i at få placeret de to portrætter i forhold til hinanden i det felt, der er til rådighed på mønten. Samtidig skal portrætterne være så store, at de ses så tydeligt som muligt. Et af de steder, hvor jeg har haft en frihed til at komme med min fortolkning som kunstner, er i forhold til afskæringen af dobbeltportrættet nederst på mønten. Jeg har valgt at give dem et fælles fundament som et symbol på, at de danner par.”

Bryllupsmønten er Karin Lorentzens anden mønt. Hendes første mønt er temamønten med Børsens dragespir, som blev udsendt i 2003. Hun lægger ikke skjul på, at det har været sværere at lave bryllupsmønten end Børsen-mønten, men at det har været anstrengelserne værd.

Karin Lorentzen tog afgang fra Det Kgl. Danske Kunstakademi i 2002. Fra 1991-96 har hun taget en klassisk billedhuggeruddannelse i Århus og i Paris. Karin Lorentzen har bl.a. udstillet på Charlottenborgs Efterårsudstilling og Kunstforeningen Gl. Strand. Som gæst på Kammeraterne i Den Frie Udstillingsbygning blev hendes værk præmieret af Statens Kunstfond. I 2004 udstiller hun bl.a. i forbindelse med Kunstakademiets 250 års jubilæum. Desuden arbejder Karin Lorentzen på en stor trappeskulptur, der skal udstilles i København i juni i år.






Sidst opdateret 12/13/2011

Faktaboks
Andre har læst
 


Danmarks
Nationalbank
Havnegade 5
1093 København K
Kontakt os Disclaimer