Tilbage til forsiden

Nye danske pengesedler 2009-2011


Danske pengesedler 1997-serien


Øvrige danske sedler siden 1945


Falske penge


Brug af pengesedler som illustration


Danmarks møntserie


Ombytning af mønter


Temamønter


Film om danske mønter


Sedler og mønter i tal


Fakta om Nationalbankens guld


Færøernes seddelserie


Film om danske mønter


Danmarks Nationalbank | |QR kode til mobile enheder

Falske penge


I 2010 blev der i alt fundet 762 falske sedler i omløb - en stigning i forhold til 2009, hvor der blev fundet 356 falske sedler. Set i international sammenhæng er forfalskningen af danske pengesedler fortsat beskeden. Strafferammen for falskmøntneri er på 12 års fængsel, hvilket er en af straffelovens højeste strafferammer.

Større møntforfalskninger forekommer sjældent, men i 2002 blev der i en enkelt sag beslaglagt falske 20-kronemønter til en værdi af 100.000 kr. Forfalskningerne var støbte og af dårlig kvalitet. Bortset fra denne sag er der ikke fundet væsentlige mængder af falske mønter i omløb siden 1996/97.

Strafferammen for falskmøntneri
Falskmøntneri eller forsøg på samme kan straffes efter straffelovens §§ 166-168. Strafferammen for falskmøntneri er på 12 års fængsel, hvilket er en af straffelovens højeste strafferammer. Domstolene idømmer typisk ubetinget fængsel – både for at fremstille og udgive falske penge og for at medvirke hertil. De længste straffe har i de senere år været på op til ca. 2 års fængsel, og selv fremstilling og udgivelse af nogle få sedler har medført ubetinget fængselsstraf. For medskyldige, eller hvor der har været formildende omstændigheder, er der blevet idømt bøde eller betinget fængsel, eller sagen er endt med et tiltalefrafald. Dommene afhænger af de konkrete sager.

Straffelovens bestemmelser gælder også for forfalskninger af udenlandske sedler og mønter.

Billede af plakaten fra 1997 med teksten: Eget værelse med fuld pension


Plakaten (t.v.) er blevet brugt i 1997 som led i en informationskampagne over for skoler og fritidsinstitutioner. Mange har udstyr, der kan benyttes til kopiering af mønter og pengesedler, og der har været flere tilfælde, hvor børn og unge "for sjov" har forsøgt at kopiere penge. Den gratis plakat kan stadig bestilles ved henvendelse til: Nationalbankens Kommunikation på tlf. 33 63 70 00 eller via e-mail: kommunikation@nationalbanken.dk






Sidst opdateret 03/16/2011

 
Mere information
Andre har læst
 


Danmarks
Nationalbank
Havnegade 5
1093 København K
Kontakt os Disclaimer