Statistiknyheder sætter fokus på de nyeste tal og tendenser i Nationalbankens statistikker. Statistiknyheder henvender sig til dig, der vil have hurtig indsigt i aktuelle finansielle data.
Danske investorer køber igen udenlandske værdipapirer
I april 2015 købte danske investorer udenlandske værdipapirer for 19 mia. kr., hvoraf 12 mia. kr. var i aktier og 7 mia. kr. i obligationer.
I april 2015 købte danske investorer udenlandske værdipapirer for 19 mia. kr., hvoraf 12 mia. kr. var i aktier og 7 mia. kr. i obligationer. Det er første gang i 2015, at de netto køber udenlandske værdipapirer. Især i marts blev der solgt både aktier og obligationer for et stort beløb.
Aktieinvesteringerne i april var koncentreret om amerikanske aktier, mens interessen for obligationer primært var i tyske og italienske statspapirer. Købene var primært drevet af investeringsforeninger samt forsikrings- og pensionsselskaber (via deres køb af danske investeringsforeningsbeviser).
Danske investorer ejer nu udenlandske værdipapirer for 2.739 mia. kr., fordelt på 1.454 mia. kr. i aktier og 1.284 mia. kr. i obligationer. Over det seneste år er deres beholdning steget med knap 500 mia. kr. Det skyldes dels køb for netto 64 mia. kr., dels at de udenlandske aktiekurser er steget.
| Danske investorer køber igen udenlandske værdipapirer |
![]() |
