Statistiknyheder sætter fokus på de nyeste tal og tendenser i Nationalbankens statistikker. Statistiknyheder henvender sig til dig, der vil have hurtig indsigt i aktuelle finansielle data.

Investeringsforeninger
Statistikperiode: August 2023

Amerikanske aktier udgør nu 50 pct. af fondenes aktieportefølje

Amerikanske aktier udgør halvdelen af de danske investeringsfondes samlede aktieinvesteringer ved udgangen af august 2023. Tilbage i januar 2018 fyldte amerikanske aktier noget mindre, nemlig godt en tredjedel. Stigningen skyldes især høje værdireguleringer på de amerikanske aktier frem for øget køb. Danske aktier udgør den næststørste andel i aktieporteføljen med 11 pct. efterfulgt af japanske aktier. De danske investeringsfonde har aktieinvesteringer for 534 mia. kr., hvilket er 44 pct. af de samlede investeringer.



Aktier i tre lande udgør ca. 65 pct. af aktieporteføljen

Anm.:

Investeringsfondenes investeringer fordelt på lande. Data er for danske investeringsforeninger reguleret efter ”bekendtgørelse af lov om investeringsforeninger mv.” (dvs. UCITS). Find figurdata i Statistikbanken.