Statistiknyheder sætter fokus på de nyeste tal og tendenser i Nationalbankens statistikker. Statistiknyheder henvender sig til dig, der vil have hurtig indsigt i aktuelle finansielle data.

Klima
Statistikperiode: 4. kvartal 2025

Den finansielle sektors klimaaftryk steg lidt i 2025

Den danske finansielle sektor havde ved udgangen af 2025 investeret ca. 2.200 mia. kr. i børsnoterede erhvervsvirksomheder. Sektoren finansierede derigennem udledningen af i alt 11,3 mio. ton drivhusgasser i 2025. Det er en lille stigning i forhold til 2024. Stigningen i de finansierede udledninger skyldtes primært, at sektorens investeringer i virksomheder inden for transport og materialefremstilling fyldte mere i 2025 end i året før. De finansierede udledninger er koncentreret på få børsnoterede aktier og obligationer, og selv mindre ændringer i sammensætningen af investeringer kan derfor have stor betydning for de finansierede udledninger. Således står 6 pct. af den finansielle sektors investeringer for halvdelen af sektorens finansierede udledninger. De finansierede udledninger er overordnet set faldet siden 2018, bl.a. som følge af frasalg af CO2-tunge virksomheder og færre udledninger i de virksomheder, der investeres i. Statistikken er indtil videre afgrænset til investeringer i børsnoterede virksomheder, og dækningen vil gradvist blive udbygget i takt med, at relevante data bliver tilgængelige, se infoboks nedenfor.



Den finansielle sektor finansierede 11,3 mio. ton CO2e i 2025

Anm.:

Finansierede udledninger regnet ved årets udgang, dvs. 4. kvt., og opgjort som den finansielle sektors finansierede scope 1- og 2-udledninger via investeringer i børsnoterede ikke-finansielle virksomheder (S.11). Finansierede udledninger er de udledninger, som man kan henføre til en investors investeringer i aktier og obligationer: Hvis en investor fx finansierer 5 pct. af en virksomhed, så finansierer investoren 5 pct. af virksomhedens udledninger. *2025 er foreløbige tal, se kilder og metoder (link). Find figurdata her (link).

Kilde:

Nationalbanken og MSCI

Hvad indgår i de klimarelaterede indikatorer for den finansielle sektor?

Anm: De klimarelaterede indikatorer dækker forsikrings- og pensionsselskaber, investeringsforeninger samt penge- og realkreditinstitutter, mens holdingselskaber og andre kreditinstitutter ikke medtages, se kilder og metoder.

De klimarelaterede indikatorer viser den finansielle sektors samlede klimaaftryk i form af finansierede udledninger fra investeringer i børsnoterede selskaber. Data omfatter størstedelen af sektorens investeringer, med enkelte undtagelser. For eksempel indgår finansiering af drivhusgasudledninger fra bankers udlån ikke. Det samme gælder for udledninger via unoterede aktier og obligationer, der heller ikke indgår. Nationalbanken arbejder på fuldt ud at belyse den finansielle sektors finansiering af drivhusgasudledninger. Dækningen vil gradvist blive udbygget, i takt med at relevante data bliver tilgængelige.

Data findes i statistikbanken, og du kan læse mere om opgørelsesmetoden og usikkerheder i kilder og metoder på Nationalbankens hjemmeside (link).