Nationalbanken bidrager jævnligt med perspektiver på det økonomiske og finansielle område til forskellige arrangementer og møder. Taler og præsentationer giver et indblik i Nationalbankens bidrag til det pågældende arrangement eller møde.

Boligmarked

Nationalbank­direktør Christian Kettel Thomsens tale på Realkredittens Topmøde 21. september 2026

I en tale til Realkredittens topmøde på Christiansborg advarede nationalbankdirektør Christian Kettel Thomsen mod politiske tiltag, der øger efterspørgslen på boligmarkedet. I stedet bør fokus være på at øge boligudbuddet og fastholde de sunde kreditprincipper, som har gjort boligmarkedet og dansk økonomi mere robust.


I talen fremhævede Christian Kettel Thomsen, at de største boligprisstigninger over de seneste par årtier er sket i og omkring hovedstaden. Det er også her, befolkningen er vokset mest. Udviklingen i boligpriserne afspejler således i høj grad, hvor efterspørgslen efter boliger har været størst. Hvis der samtidig er begrænsninger på boligudbuddet i de områder, hvor efterspørgslen vokser mest, bliver resultatet et vedvarende pres på boligpriserne.

”Svaret på høje boligpriser er flere boliger – ikke lempeligere låneregler,” siger Christian Kettel Thomsen. ”Mange af de forslag, der fremføres for at gøre det lettere at komme ind på boligmarkedet, vil øge efterspørgslen efter boliger. Når boligudbuddet reagerer langsomt, vil en stor del af effekten ende i højere priser og dermed sværere betingelser for bl.a. førstegangskøbere.”

Efter flere år med kraftige prisstigninger på ejerlejligheder i København er der nu tegn på en begyndende afdæmpning af markedet. Nationalbanken følger den aktuelle udvikling tæt og holder særligt øje med, om prispresset breder sig til resten af landet.

Tidligere erfaringer viser, at stigende boligpriser kan give udfordringer, hvis de ledsages af overdreven risikotagning og usund kreditgivning. ”I den nuværende situation er det afgørende, at vi holder fast i de sunde låneregler og kreditprincipper, der er blevet indført siden finanskrisen. De har været afgørende for, at både boligkøbere og dansk økonomi er mere robust”, siger Christian Kettel Thomsen.