Working Paper præsenterer forskningsarbejde fra både ansatte i Nationalbanken og vores samarbejdspartnere. Working Paper henvender sig primært til dig, som er fagperson, og til dig med interesse for forskning inden for centralbankvirksomhed samt økonomi og finans i bredere forstand.
The currency composition of foreign exchange reserves: A new database
I denne artikel præsenterer jeg, hvad der mig bekendt er den hidtil mest omfattende og detaljerede database over valutasammensætningen af landes valutareserver, udelukkende baseret på offentligt tilgængelige kilder. Databasen dækker perioden fra euroens indførelse i 1999 til 2026 og indeholder oplysninger om valutasammensætningen af 149 landes valutareserver fordelt på 23 valutaer.
Nationalbankens Working Paper beskriver forskning og udvikling, der ofte stadig er i gang, som et bidrag til den faglige debat. De anførte synspunkter og konklusioner er de enkelte bidragyderes ansvar og afspejler ikke nødvendigvis Nationalbankens synspunkter.